Single cestování? Naprostá svoboda.

5.7. 2016 Lenka Liška 3323x

Předem bych ráda napsala, že jsem neobjevila Ameriku. Lidí, co cestují sami a mnohem víc než já, je spousta. Vlastně by se dalo říct, že jsem až do svých třiceti, byla celkem ustrašená Lama.  Navíc v mém okolí byli jen lidé, kteří cestovali vždy jen s někým, tudíž mě v mém strachu, vydat se na cestu dost podporovali. Až jsem se jednoho dne rozešla s přítelem, sbalila batoh a odjela sama do Thajska.  Abych pochopila, že člověk na cestách nikdy není sám, že i v cizích zemích je spousta lidí a že ve finále, se není čeho bát.

guys

Přípravy na cestu

To je asi nejtěžší část. Pokud se chystáte někam sami a poprvé, bude kolem vás spousta lidí, kteří vás budou od vašeho záměru hodně zrazovat. Většina z nich nikde takhle nebyla a všechny katastrofy, co by se mohly stát mají vyčtené z novin. Jejich představa o tom, že vycestuje sama holka se většinou omezuje jen na to, že po výstupu z letadla vás někde okamžitě okradou, znásilní nebo unesou. Moje babička si doteď myslí, že Thajsko je Pákistán a všichni víme, jak to tam s těma holkama dopadlo, že. Proto doporučuju najít co nejvíc lidí, kteří už takhle cestují a načíst si co nejvíc informací o zemi, kam jedete. Cestovatelé jsou úžasně přátelští a otevření lidé, kteří vám třeba jen na facebook napíšou všechny kontakty a tipy co mají. Z vlastní zkušenosti doporučuju přečíst Travel Bibli a kouknout na videa Restless Child. To je asi ta nejvíc super slečna, která mě na cestě hodně inspirovala.

Pád jazykové bariéry

Už v letadle mi bylo jasné, že všechny obavy, které jsem měla, jsou naprosto liché. Letěla jsem přes Amsterdam a hned vedle mě seděla Anet z Holandska a Ben z Ameriky. Dali jsem se do řeči a propovídali celou cestu, vyměnili si facebooky a tak. Tady bych se ráda zastavila u největšího strachu, který jsem měla a to jazyková bariéra. Nejsem zrovna zdatný angličtinář a tak jsem se vydala na cestu s vizí, že pár vět ohledně ubytování a objednání kafe mi bude stačit. Samozřejmě nestačily. Naštěstí. Když musíte mluvit, okamžitě zjistíte, že vaše slovní zásoba je mnohem větší než jste si mysleli a všechno se dá opsat. Lidé jsou navíc moc milí a jakmile vidí, že máte s nějakou formulací problém, buď počkají nebo vás navedou na správnou notu.

Bangkok – první krok do neznáma

Nevím proč, ale hned po výstupu z letadla jsem se cítila úžasně. V Bangkoku, kde jsem měla rezervované první dvě noci v hostelu, jsem se totálně ztratila. S batohem ve čtyřicetistupňovém vedru nemělo cenu nic lámat přes koleno a tak jsem si sedla na kafe a říkala si, že prostě počkám až se najdu. Pocit, že nemáte komu zavolat, na koho se obrátit a situaci budete muset vyřešit jen vlastními silami, je úžasný a uvolňující. Prostě se to nějak vyřeší, protože musí. A taky vyřešilo. Ačkoliv jazykové schopnosti Thajců jsou trochu mimo, podařilo se mi po chvíli zorientovat a hostel najít. To je mimochodem další výhoda single cestování. Když jste odkázaní jen sami na sebe hned zjistíte, co vlastně dokážete a jak k situacím přistupujete bez vnějších vlivů. Nejen v Bangkoku, ale i dál na své cestě jsem zjistila, že jsem celkem fajn a sama o sebe se postarat umím. A je se mnou i zábava 🙂

IMG_2169

Samota? Ani náhodu.

Ačkoliv jsem chtěla být sama a najít sama sebe, za celou dobu, co jsem v Thajsku byla, se mi to moc nedařilo. Už v hostelu jsem se seznámila s Thabeou, slečnou z Německa, se kterou jsme měly společnou cestu do Chiang Mai, kde jsme šérovaly pokoj. Thajko je velmi „friendly“ k single cestovatelům. Skoro všichni cestují single a tak je seznamování mnohem jednodušší než třeba tady u nás. Ani jednou se mi nestalo, abych někde zůstala sama. Jakmile jsem sedla do kavárny nebo baru, okamžitě kolem mě bylo deset lidí, měla jsem na  výběr z několika výletů nebo párty. Navíc je tu tak levno, že i s minimálním rozpočtem si tu užijete všechno, co chcete.

Sama holka?

Jasně, teď vás asi napadne, jak je to s tou bezpečností, když je na cestách sama holka. No můžu vám upřímně říct, že jediná nevýhoda je, že se o vás budou všichni až moc starat 🙂 Nejen, že muži vás prostě nenechají tahat těžkej batoh, pomůžou vám kdekoliv a kdykoliv, budou dbát i na vaši bezpečnost. V Pai, kde jsem strávila nejdelší dobu ze svého pobytu, jsem si chtěla půjčit skútr. Když jsem mladému muži přiznala, že budu řídit poprvé, nechtěl mě nikam pustit. Okamžitě zavolal kamarádovi, který mě vyvezl na pole a dal mi soukromou hodinu autoškoly, abych se někde nevymlela. Francouz, kterého jsem na cestě potkala mi zase naplánoval celý výlet k místnímu jezeru abych se někde nezamotala. Na cestách totiž zásadně nepoužívám mapy. Neumím je číst.  Nicolas se stal mým soukromým průvodcem a byl na to náležitě hrdý. Kromě toho mě zásobil vodou a ovocnými džusy, aby mi i ve velkém vedru bylo dobře. Francouzské gentlemanství jsem si užila naplno. A fakt za to nic nechtěl, druhý den odjížděl na další cestu po Thajsku.

Jak už jsem psala, Thajsko je velmi „friendly“. Ale v jiných zemích to může být jinak. Proto znovu doporučuju načíst si co nejvíc a spojit se s lidmi, co v dané zemi už byli.

crazy

Když jste sami, poznáte,  jak to máte

Určitě se vám na cestách někdy stalo, že jste se naštvali na toho, s kým jste cestovali. Něco nešlo podle plánu a určitě za to mohl ten druhý. Nebo alespoň já to tak měla. Když jedete sami, je super, že si osaháte, jak to na cestách opravdu máte. Samozřejmě se staly situace, kdy jsem se naštvala, protože věci nešly podle plánu. Ale nebylo na koho to svalit a upřímně sám na sebe člověk naštvaný dlouho nebude. Single cestování se tak stalo asi nejpohodovější dobou v mém životě.

Otevřít se novým možnostem

Nakonec zjistíte, že jediné, co se od vás na cestě chce, je otevřít se novým možnostem. A hlavně nelpět na tom, jak by co, mělo být. Přijímat cestu tak jak je, se vším co přináší.

I za tak krátkou dobu jsem se naučila, že lidé jsou k vám otevření jen tak, jak jste otevření vy k nim. Ráda bych napsala objektivní článek o tom, jaké výhody a nevyhódy single cestování má, ale žádná nevýhoda mě fakt nenapadá. I za tak krátkou dobu jsem zjistila, že single cestování přináší naprostou svobdou. Můžete jít nebo jet kamkoliv chcete. Rozhodovat se z minuty na minutu. Dělat jen to, co vám dělá dobře a z toho, co se vám nelíbí okamžitě odejít.

friendship

Co se stane, když se vydáte sami na cesty?

 • Poznáte, že svět je plný úžasných lidí, kteří vám vždy pomůžou.
 • Zvednete si sebevědomí. V situacích budete sami za sebe, bez toho aby vám někdo říkal, že něco dokážete nebo nedokážete.
 • Zjistíte, že umíte mluvit cizím jazykem, i když si teď myslíte, že ne.
 • Nebudete naštvaní.
 • Zjistíte, že jste super člověk a že je vám samotným se sebou skvěle. Zábava je jen na vás
 • Stanete se otevřenější k lidem doma i na cestách.
 • Zjistíte, že problémy, které jste si mysleli, že máte, vlastně nemáte 🙂
 • Rozšíříte si obzory. Poznáte, že žít se dá i jinak než jak jste zvyklí.
 • Do dalších cest pojedete uvolnění a nadšení. Jedna cesta stačí k otevření mnoha dveří.
 • Najdete nové přátele všude po světě.
 • Zjistíte, že svět není místo, kterého byste se měli bát, ale místo, které stojí za to objevovat.

Co jsem na cestě zažila se do jednoho článku nevejde. Ale to, co bych chtěla, abyste si po přečtení toho malého zlomku odnesli, je inspirace a motivace, že vyjet na cesty může každý, v každém věku. I ustrašená Lama. Připravte se na to, že nejhorší bude první krok, první rozhodnutí jít do akce. Pak už vás čeká jen sladká odměna. Na nic nečekejte, sbalte batoh a vyjeďte, kam vás srdce táhne.

Jediné, co můžete ztratit je strach.
(Pokud se stále bojíte, přečtěte si můj eBook o strachu:)

Nakonec stejně budete litovat toho, co jste neudělali, než toho, co jste udělali 🙂

S láskou a úctou Lenka Liška

amazing man

Single holka z Moravy co se z toho rozhodla nepo... Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře