Proč se vlastně bojíme?

Aby nás nesežral medvěd 🙂 No jasně, může to vypadat jako dobrý vtip, ale v podstatě to tak je. No dobře, bude v tom i něco víc, ale pojďme si nejdříve naporcovat toho medvěda.

Strach, jak asi všichni víte, je základním instinktem pro přežití. Snaží se vás dovést k reakcím:

ÚTĚK, ÚTOK, USTRNUTÍ

DSC_0118

To je mimochodem specialita plazího mozku.

Strach je v některých situacích zdravý. Je to takový ten strach, co vás donutí na motorce zpomalit před zatáčkou, nebo s vámi cukne, když vcházíte na přechod a vidíte přijíždějící auto. Většinou mu říkáme pud sebezáchovy. Ovládá ho náš plazí mozek. Plazí mozek nám funguje už od pravěku, právě kvůli zmíněnému medvědovi. Je skvělý v tom, že vás dostane z nebezpečné situace a vy ani nevíte jak. Neukládá totiž nic do dlouhodobé paměti.

Problém nastává, když se ke slovu dostane váš savčí mozek. Tam totiž bydlí ten věčný kritik, nebo jak já mu říkám, konstruktér. Ten vám před úplně obyčejnou situací dokáže vykonstruovat ty nejděsivější scénáře. Našeptává vám, že to nezvládnete, že to stejně nemá cenu a spoustu další řečí. Je to totiž od přírody lenoch a nechce se mu nic dělat. A tak toho hodně nakecá, aby vás pěkně usmažil ve vlastní šťávě.  K tomu všemu vás bude taky pěkně kritizovat. A když ne vás, tak všechny okolo. Většinou vás tak udolá bláznivými argumenty, až se leknete a přepnete do mozku plazího. Tam už zbývá jen útok, útěk, ustrnutí. A jste v háji, neuděláte vůbec nic, budete nevrlí na všechny, nebo to rovnou zabalíte. A vaše sebedůvěra odejde do věčných lovišť.

Naštěstí přichází na scénu náš kladný hrdina, takový mozkový Superman. Říká se mu šedá kůra mozková neboli Neokortex. To je ten, co vám umožňuje mít vize. Vždycky se ptá, proč danou věc budete dělat a co má být výsledkem. V minulosti jsme nebyli moc zvyklí ho používat, proto se do něj teď trochu obtížněji přepíná. Ale jde to. Když ho totiž zaměstnáte, zmákne nastartovat i ty dva potvoráky plazí a savčí mozek, kteří začnou pracovat ve váš prospěch. 

Pokud jste dočetli až sem, možná už vám došlo, že strach jako takový je vlastně jen jeden. Strach o život. Ať už se bojíte neznámých situací, o to, že o něco nebo někoho přijdete, nebo že něco nezvládnete, podvědomě se vždy bojíte o život. Váš mozek si totiž myslí, že vám opravdu hrozí reálné nebezpečí a udělá všechno proto aby vás zachránil. No spíš aby zachránil sebe:) Potřebuje totiž přece pořád něco vymýšlet a konstruovat.

A těch odstínů, co dokáže vytvořit. Možná jste ani netušili, že i vztek nebo žárlivost je jen převlečený strach.  A co si budeme povídat, zrovna tyhle emoce nám dokáží pěkně pochroumat vztahy. A to nejen s ostatními, ale i sami se sebou. Vztahy jsou vůbec velké téma, o tom, ale zase příště. Teď pojďme nastartovat vašeho Supermana 🙂

DSC_0074

 

Začněte na malých věcech. Klidně i jen na tom, že sí půjdete pro svůj oblíbený šálek kávy. Řekněte si, proč  si pro něj jdete (aktivujete Supermana), co pro to musíte udělat (Savčí mozek začne pracovat pro vás) a co má být výsledkem (pocit). Třeba: Chci si dát kávu se svojí kamarádkou, protože jsem jí dlouho neviděla a na kafi si vždycky skvěle popovídáme. Potřebuji proto zavolat kamarádce, pěkně se obléct a dojít do kavárny, kde si kávu objednám. Výsledkem bude skvělé odpoledne, které si chci pořádně užít. A jděte hned do akce.

Ha a kde je v tomto scénáři strach? Nikde. Aktivovali jste supermana, který zaměstnal savčí mozek, aby vám říkal jen věci, které potřebujete udělat k dosažení výsledku, kterým má být super odpoledne s kamarádkou.

Jasně, teď si možná říkáte, že kafe je prkotina. No jasně je, ale na těch nejmenších věcech se to krásně naučíte a hlavně si tento proces skvěle zvědomíte. Můžete tak chodit na nákup, nebo udělat nějaký úkol v práci. Uvidíte, že postupem času, se stejným scénářem zvládnete i velké věci, na které jste si třeba dřív netroufli. Hlavně buďte pozorní a objevujte postupně, kde se strach a konstruktér vynořují. Někdy se totiž dokáží pěkně maskovat.

Užijte si spoustu super chvil se svým Supermanem 🙂

S láskou a úctou Lenka Liška

liška profilovka

 

 

Lenka Liška

Jde to i jinak? Otázka, na kterou nacházím spousty odpovědí. Pojďte se mnou zažívat dobrodružství při objevování nových cest a možností, jak žít spokojený a naplněný život, plný změn a poznání. Stačí si jen vybrat :) Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře