Největší strach? Říct: „Mám tě rád(a).“

Nedávno jsem se bavila s jedním mužem, nejen o strachu, ale i o emocích. Začali jsme probírat, to že jedním z našich největších strachů bylo se pořádně naštvat. Ale hlavně pustit to ven s plnou parádou. Prostě ten strach, co si o nás budou ostatní myslet nás pořád držel tak trochu zpátky. Objevil se nám tam i strach z odmítnutí.

Jak rozhovor pokračoval uvědomila jsem si, že třísknout dveřmi nebo talířem je sice obtížné, ale mnohem těžší je pro mě dát najevo emoce opačné. Fakt mám problém někomu říct, že se mi líbí nebo že ho mám ráda. Oslovit nějakého muže, to už je totální sci-fi. Myslím, že to není jen můj problém, že tohle asi mají i muži, když mají oslovit nějakou ženu. Tedy alespoň ti, se kterými jsem mluvila.

Vždycky se objeví takový ten výstražný signál – strach z bolesti.  Z toho, že budeme odmítnuti, že nás někdo nebude mít rád. Protože potom se odpálí lavina pocitů méněcennosti a nepřijímání sám sebe.  Problém je, že tenhle strach je tak silný, že nás drží pořád krok za startovní čárou nějaké akce. Ale je to právě jen samotný strach a náš neustále konstruující mozek, co nás drží v šachu.

Protože upřímně a fakticky, na světě žije přes sedm miliard lidí, jenom v České republice je to kolem deseti milionů. To už je pěkná řádka lidí k oslovování. Ale náš mozek se vždycky zaměří jen na toho jednoho, nebo na tu jednu co nás zrovna odmítli. A pro mozek je to konec světa. Hned si uloží: „No jo, nikdo mě nemá rád.“ A přesně s tímhle přesvědčením potom vstupujeme i do dalších situací.

Co jsem se naučila na Firewalkingu

Jednou z aktivit, ještě před přechodem po žhavém uhlí, který jsem nedávno absolvovala, bylo i rozbíjení dřevěné desky holou rukou. Skvělé na téhle činnosti je to, že nás učila jít skrz. Skrz naše přesvědčení. Nenechat se problémem, myšlenkami spoutat. Pokud se totiž člověk opravdu soustředí na to, co je pod deskou a ne na desku samotnou, ruka projde dřevem jako po másle.

IMG_2135

A to je právě ten recept. Jít  do akce. Udělat to, z čeho máte největší strach. A zkoušet to pořád znovu a znovu.

„Dělejte to, z čeho máte strach. A dělejte to opakovaně. To je nejrychlejší a nejjistějších způsob, jak strach porazit.“

– Dale Carnegie

S mojí kamarádkou jsme si jednou daly odmítací výzvu. V jednom dni jsme musely nasbírat co nejvíce odmítnutí. Což nebylo tak lehké jak se zdá. Pokud už totiž prokážete odvahu a někoho opravdu oslovíte, málokdo vás pošle do háje. Co bylo ale na tomhle cvičení super, byl fakt, že odmítnutí jsme sbírali jako body. Tudíž jsme byly rády, když se nám nějaké podařilo ukořistit. Je to skvělá hra, jak si na ne zvykat.

No a pokud se sami bojíte, určitě můžu jen doporučit nějaký seminář, který vás tohohle strachu zaručeně zbaví. Jedním z nich je určitě Zážitková seznamka, kde si to pěkně všechno vyzkoušíte v praxi a hlavně v bezpečném prostředí.

Nakonec stejně budete nejvíc litovat toho, co jste neudělali než toho, co jste udělali 🙂

S láskou a úctou Lenka Liška

liška profilovka

Lenka Liška

Jde to i jinak? Otázka, na kterou nacházím spousty odpovědí. Pojďte se mnou zažívat dobrodružství při objevování nových cest a možností, jak žít spokojený a naplněný život, plný změn a poznání. Stačí si jen vybrat :) Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře