Největší past? Měla bych…

3.11. 2016 Lenka Liška 2379x

Mám obrovskou radost. Zase píšu. Hurá. Měsíc jsme se nečetli. Byla jsem v Austrálii, což byla zatím nejdelší a taky nejnáročnější cesta. Ještě před tím než vás oblažím zážitky od klokanů, rozhodla jsem se napsat článek na téma, které mě v poslední době nejvíc trápilo a ovlivňovalo. I na druhé straně zeměkoule.

Zkouška sebehodnoty

V Austrálii jsem totiž potkala silného školitele. Člověka, který mě každý den, každou hodinu v hlubinách australské buše testoval, jak na tom s tou svojí sebehodnotou jsem. Ano přiznám se, už jsem takovými školeními prošla několikrát, ať už to bylo v rodině, na pracovišti nebo ve vztazích. A ne vždy bych si za tyhle zkoušky dala vyznamenání. Minimálně, ale bylo vždy kam utéct. Tady se ale nedalo hnout z místa.

A tak se ve mně po návratu opět rozrostl pocit – Nejsem dost. Nejsem dost dobrá. Ačkoliv se mi nic závažného neděje, zjistila jsem, že co se týká energie a potenciálu, přešlapuji už nějakou dobu na místě. A tak moje hlava vymyslela, že abych byla co k něčemu, měla bych. Měla bych mít lepší práci, měla bych být lepší partnerkou, měla bych se postavit víc na vlastní nohy, měla bych se chovat jinak, měla bych se v náročných situacích chovat jinak, měla bych se krotit,  měla bych být prostě někým úplně jiným. To by jistě všechny moje problémy hned vyřešilo. Co si budeme povídat, cokoliv jsem pod tíhou těchto myšlenek udělala, sráželo mě ještě víc do depresí a strachu „nejsem dost“. A být někým jiným, dokonalým se mi tedy vůbec nedařilo. Dostala jsem se do totálního rozporu skoro ve všem, co jsem udělala. Až jsem se nakonec uvěznila v totálních myšlenkových katakombách 🙂

dsc02892

Největší myšlenková past

Až jsem rozklíčovala jednu z největších myšlenkových pastí. Ta past se jmenuje – MĚLA BYCH. Nechápejte mě špatně. Samozřejmě, že mám chuť se dál rozvíjet, učit, být šťastnější, finančně nezávislejší. Ale zjistila jsem, že pokud tyto moje touhy nepramení z čistého nadšení, a vášně se dál rozvíjet, ale jen z pocitu MĚLA BYCH, jsou všechny kroky naprosto kontraproduktivní. Program MĚLA BYCH totiž nevychází z naší podstaty. Většinou se jedná o naplňování představ ostatních. O dokazování něčeho. Abych byla něčeho hodna, měla bych. Tak se to přece dělá. Už mám svůj věk a tak bych měla mít stabilní vztah, rodinu, hypotéku, jezdit na dovolenou v Jugoslávii a budovat sociální jistoty. To samozřejmě přeháním, ale zrovna v tomto období jsem se potkala i s několika ženami, které řešily stejné téma. Měly by. Naložily si na záda spoustu takových požadavků, až se přes svá ohnutá záda nemohly narovnat a rozhlédnout. Nacítit, co skutečně teď, v tomto okamžiku chtějí a potřebují. 

Co chci, proč to chci a hlavně, co s tím budu dělat

Pokaždé, když vás napadne myšlenka, že byste něco měli, hned se zastavte a vnímejte, co opravdu udělat chcete. Když to stihnete, zkuste si i říct, co má být výsledkem. Pokud vás hlava začne mučit myšlenkami: „ale na to nemáš“ a pod. Řekněte si jen: „Mlč! Já to potřebuju takhle, protože z toho budu mít radost, lehkost, peníze apod.“ Jinak se dostanete do bludného kruhu plnění očekávání nejen ostatních ale hlavně svých.

dsc_5064

Buď můžete žít ve světě, kde by se všechno mělo, aby byl klid. Nebo budete žít ve světě s vlastními pravidly, kde můžete žít, cokoliv chcete. Samozřejmě ku prospěchu svému i ostatních. Myšlenková past – MĚLA BYCH – omezuje a svazuje vaši kreativitu, vhled i logické uvažování. A nedovoluje dělat věci po svém. A hlavně, pokud si takhle ubližujete dlouhodobě, cesta ven je o to náročnější a překračování komfortních zón bude čím dál těžší.

A když se to někdy nepovede, hlavně se netrapte a nemučte. Je to normální. Hlavě nějakou dobu trvá než staré vzorce překope. Já se v některých situacích cyklím taky furt dokola a s každým uvědomněním přijde další výzva. Třeba cesta do Austrálie, kde v buši před hustým školitelem nejde utéct 🙂

Přeji vám, ať je váš život rebelský, nespoutaný a plný vášně.

S láskou a úctou Lenka Liška

eBook foto

 

Single holka z Moravy co se z toho rozhodla nepo... Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře