Co to znamená být dospělá?

20.7. 2016 Lenka Liška 1841x

Cesty k dospělosti – název akce, kterou budu moderovat 20. září v Praze s úžasnými lidmi okolo organizace Neposeda. Organizace, která mi ukázala v reálu, co to znamená označení „nízkopráh“ a taky to, že šéfové můžou být leadři  s velkým L. Tedy v případě ředitelky Ivany Štefkové s velkým I a Š 🙂

neposeda

A tak jsem se zamyslela nad tím, co to pro mě vlastně znamená být dospělá. Dřív jsem to měla hodně spojené s dobrou prací, stabilitou a domnělými jistotami. A samozřejmě taky se složenkami, které číhají v emailové schránce, jako žraloci v temných vodách na svou kořist. Nemám děti, manžela ani žádné jistoty nebo plány na dovolenou v Jugoslávii, ale i tak si teď připadám dospělejší než kdykoliv jindy.  Což k mému překvapení nevylučuje radost ze života, hravost, pocit naplněnosti, lásky nebo svobody.

Zjistila jsem totiž, že ona esence dospělosti, je ukrytá už v tom samotném slově – DOSPĚLOST, DOSPĚLÁ. Došlo mi, že jedinou cestou k dospělosti je, že jsem si k něčemu dospěla. Že jsem dospěla k odpovědím na otázky, na které mi v pubertě nikdo neodpovídal. Taky, jak by mohl. Onen specifický pohled na svět, na život je jen můj.  Ne nadarmo se k dospělosti váže také slovo ZODPOVĚDNOST.

Dlouho jsem žila v představě, že mám zodpovědnost za všechny okolo. Aby byli spokojení, aby se jim líbilo, co dělám, abych za každé situace byla hodná holčička. Mám pocit, že někdy je slovo zodpovědnost zatěžkáno balvanem nějaké představy o tom, co se musí nebo nesmí nebo co je správné. Jako je zodpovědnost v práci, v rodině. Akorát se nám z toho trochu vytrácí ta největší zodpovědnost a to je sám k sobě.  Až mi došlo, že ona zodpovědnost pro mě znamená zodpovědět si zásadní otázky.

Proč něco dělám, jaký u toho mám pocit, jaký vliv to má na mě a na mé okolí. Pokud si dokážu zodpovědět všechny tyhle otázky, v každé životní situaci, pak můžu být zcela zodpovědná za všechno své konání. Zodpovědnost nejen klade otázky, ale také odpovídá. Každý čin, má svůj následek a výsledek. Pokud si neumím zodpovědět na zásadní otázky, pak žádnou situaci neustojím. Stane se ze mě nezodpovědná a hlavně nezodpovězená plichta.

Štěstí je vaše zodpovědnost

Zjišťuju, že čím šťastnější jsem, tím šťastnější je i moje okolí. Čím víc jsem zodpovědná za své štěstí, tím víc se lidem se otevírá to jejich. Tím víc mohou v mé společnosti volně dýchat. Dokážete si odpovědět na to, co vás dělá opravdu šťastnými? Nikdy na tyhle odpovědi nezapomínejte.

Protože nikdo jiný než vy, vám nikdy nemůže dát uspokojivé odpovědi na váš život. Vy jste zodpovědní za vše, co se vám děje. Vy si zodpovídáte základní otázky svého bytí.

Každý den, každou hodinu, každou minutu si odpovídejte na otázky, proč danou věc děláte, jaký budete mít pocit až to nebo ono uděláte a nebo neuděláte. Nakonec totiž zjistíte, že každý den netrávíte žádnou činností jen čas. Trávíte jí svůj život. Tak přestaňte trávit, ale začněte vychutnávat, každý okamžik i toho nejvšednějšího dne. Jedině tak dospějete a budete zodpovědní. 

Ať je vás život rebelský, nespoutaný a plný vášně. Kdykoliv a kdekoliv. V dospělosti i zodpovědnosti. Hlavně v radosti a hravosti.

S láskou a úctou Lenka Liška

eBook foto

Ps: Pokud máte nějakou podobnou akci a chtěli byste dospělou a zodpovědnou moderátorku s jiskrou v oku, určitě mi napište nebo zavolejte 🙂

Single holka z Moravy co se z toho rozhodla nepo... Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře