Chci cestovat, ale nemám na to peníze

8.9. 2016 Lenka Liška 3445x

…slýchávám často od svých přátel.

Můj nejúspěšnější článek na blogu i v tisku byl o mém pobytu v budhistickém kláštěře v Thajsku. Hodně lidí mi pak psalo, že je inspiroval a motivoval do cestování. Jedinou překážku, ale viděli v tom, že na cesty nemají peníze. A tak jsem se rozhodla podělit o svůj příběh, a poznání, jakou sílu může mít vaše rozhodnutí, když něco opravdu chcete.

img_2698

Hojnost, peníze a všechno ostatní

Téma peněz je pro mě velmi ošemetné a je to oblast ve které se stále učím. Ani vám tu nechci zveřejňovat svůj měsíční příjem, protože se za něj trochu i stydím. Je opravdu maličký. Tahle situace, která trvá už několik let mě uvrhla do hodně depresí, smutku a naštvanosti. Měla jsem a pořád někdy mám pocit takového toho krysího závodu, kdy jen lepím ty největší díry svých výdajů. Krabice, která mě omezuje v tom, co chci dělat.

Když jsem se chystala na svoji první cestu do Thajska, neměla jsem skoro nic. Ale věděla jsem, že po tomhle prostě toužím a chci odjet za každou cenu. Ve chvíli, kdy jsem se rozhodla, že navzdory všem finančním patáliím, které to pro mě může mít, prostě odjedu, začalo se vše skládat, aby k tomu došlo. Přispěli mi lidé, kteří věří tomu, co dělám, podpořila mě rodina a na letenky padly mé poslední úspory. Do Thajska jsem odjížděla s minimálním rozpočtem a na kartě neměla skoro nic. Když se na to dívám zpětně, bylo to celkem riziko. Ve všech cestovatelských průvodcích se totiž dočtete, že byste měli mít nějaké rezervy. Navíc pracuji na živnostenský list bez pasivních příjmů, takže po návratu se nebylo o co opřít a složenky na mě čekaly jak vlci na svou kořist. Měla jsem strach. Obrovský strach. Jen jsem věděla, že je to přesně to, co chci a udělám pro to všechno.

img_2227

Nejlepší investice

Moje cesta do Thajska byla mou nejlepší investicí. Byly to tři týdny naprosté svobody, volnosti a štěstí, kde jsem se o sobě naučila víc než ve všech kurzech osobního rozvoje. Thajsko mi otevřelo cestu do světa. Našla jsem spoustu přátel, kteří mě zvali zase k sobě. Mám tak teď nabídky na cesty do Anglie, Francie, Indie, Norska i dalších zemí. Tentokrát už s minimálními náklady. Stačí se jen rozhodnout:) Zpětně se mi tedy tahle investice na tenkém ledě vyplatila maximálně a posunula mě o sto kroků vpřed. Nevěděla jsem co bude, ale jen důvěřovala tomu, že dělám tu nejsprávnější věc ve svém životě. Jaké bylo moje překvapení, když na mě doma čekala složenka, ale ne s doplatkem ale přeplatkem za služby, která naprosto pokryla celé náklady na letenky. Vidíte, peníze můžou přijít odkudkoliv a nejlépe z místa, které nejmíň čekáte. Za překonání svého strachu jsem dostala takovou odměnu, že se mi o ní ani nesnilo.

Překonej strach a dostaneš odměnu

A to byl teprve začátek. Vesmír mi připravil ještě větší zkoušku důvěry. Dostala jsem totiž nabídku odletět na měsíc do Austrálie. Což je v mých finančních podmínkách totální sci-fi. Když jsem se o téhle možnosti dověděla, okamžitě jsem věděla, že to je ono. Že prostě musím jet. Vůbec nevím, jak to udělám, ale udělám všechno pro to, abych odjela. Moje odhodlání a rozhodnutí bylo tak silné, že se vše poskládalo tak, že můžu cestu splácet zpětně. Takže v současné době potřebuji jen minimální investici. A zase vím, že se mi tahle investice do budoucna mnohonásobně vyplatí. Takže už za 14 dní vám budu mávat od klokanů. Pouhé tři měsíce od mé životní cesty do Thajska. Co bude pak nevím. Mám strach, ale už nemám chuť, aby mě omezoval. 

Nepochopte mě špatně. Rozhodně není dobrá cesta nezodpovědně všechno hodit za hlavu, někam odjet a nasekat si dluhy. Tenhle článek je spíš o síle rozhodnutí, o síle záměru a o malé změně myšlení, která vám může otevřít cestu nejen do světa. Tady je pár tipů, jak i vy můžete uskutečnit vše o čem sníte:

Rozhodněte se

Není nic silnějšího než síla záměru. Pokud se pevně rozhodnete, že něco chcete a že pro to uděláte cokoliv, všechno se poskládá. Ne nadarmo se říká, udělej krok k Bohu a on jich k tobě u dělá sto. (já to vnímám jako krok k sobě, jako krok poslouchání své podstaty a intuice). Navíc na to, co chcete zaměříte pozornost. A jak víme z chytrých knih, na co zaměříte pozornost, to roste. Chcete, aby rostl váš strach nebo záměr?:-)

Neutrácejte – Investujte

Změňte slovník. Utrácela se zvířata na farmách. A na to peníze, ani tok hojnosti není zvědavý. Investujte do sebe, do svých snů. Utracené peníze se vám nikdy nevrátí. Investované se vždy zhodnotí. 

Buďte odvážní – říkejte ano výzvám

Nikdy nezažijete nic nového, když nebudete dělat nové věci. Zkoušejte jít do situací, které neznáte nebo kterých se bojíte. Nejhorší bude první krok, ale odměna bude o to sladší.

Větu nemůžu si to dovolit nahraďte větou: „Jak si to můžu dovolit?“

Když si něco nemůžete dovolit nikdy nenajdete možnost jak si to můžete dovolit. Když se ale zeptáte: „Jak si to můžu dovolit“? váš mozek začne pracovat a vymýšlet nové možnosti. 

Bavte se

To je asi to nejdůležitější. prostě se bavte, mějte radost z toho, že vymýšlíte varianty jak si dopřát nějaký výlet, cestu. Buďte natěšení, co se bude dít. Berte to jako hru.

A jedna bonusová, cestovatelská: Nikdy neutíkejte před něčím, ale jeďte za něčím.

Znám spoustu lidí, kteří cestují proto, aby unikli před relitou všedních dní. To je na pytel. Realita vás totiž vždycky dožene a někdy i dřív než se vrátíte. Jezděte za něčím. Jezděte se záměrem. Třeba, že se chcete něco naučit, něco poznat. Pamatujte, že před sebou nikdy nikam neutečete, ani na konec světa🙂

Ať jsou vaše cesty rebelské, nespoutané a plné vášně.

S láskou a úctou Lenka Liška

eBook foto

Single holka z Moravy co se z toho rozhodla nepo... Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře