„A budu se mít někdy ráda, tak jako ty?“

15.7. 2016 Lenka Liška 1396x

Otázka, u které mi málem hrkly slzy do očí. Jedna nádherná, úžasná, obětavá a starostlivá žena mi ji položila na jedné akci, kam jsem byla pozvaná. Četla můj blog. Inspiroval ji a chtěla ode mě slyšet, že jednou se i ona naučí žít svůj život naplněně a radostně.  Chtěla ujištění a radu. Ale co jsem měla říct?

Vůbec si nepřipadám jako někdo, kdo by měl někomu radit a už vůbec ne jako někdo, kdo by měl téma sebelásky fakt zvládnuté. Dobrá, už nejsem zavřená doma s depkou, že jsem nejhorší na světě, že mám velkej zadek a že za nic nestojím, že mě nikdo nechce apod.  Ale co si budeme povídat, taky někdy takové myšlenky mám. Přijdou a když se na ně chytnu, je mi blbě, když je nechám odejít nebo vyčistím, je mi líp. Sebedůvěra,  sebehodnota a sebeláska jsou i má velká témata. Ale hlavně je to cesta, která nikdy nekončí. Dobrou zprávou je, že začít v sobě tyhle kvality probouzet můžete klidně hned. Stačí se vědomě a hluboce rozhodnout.

 5 zaručených návodů, jak žít šťastně

Znáte články s tímhle nadpisem, že jo. Neříkám, že jsou špatné, jen mám někdy pocit, že s těmi radami neumíme moc dobře zacházet. Já sama jsem si prošla obdobím, kdy jsem si myslela, že stačí udělat jednu změnu a budu šťastná. Už napořád. Jaké bylo moje rozčarování, když žádná ta technika nezabírala stoprocentně. Nic nefungovalo tak, jak se psalo ve všech těch článcích a knihách. Možná máte podobnou zkušenost.

Mým největším problémem bylo to slovo napořád. Myslela jsem si, že jeden návod stačí. Mám pocit, že mi to zůstalo z období, kdy jsem hojně navštěvovala doktory a doufala, že mě vyléčí. Na všechno je přece pilulka nebo zaručený návod. Ale stejně jako antibiotika nejsou řešením příčiny, tak ani jeden návod není řešením pro váš život.

Je to cesta

Málo se mluví o cestě. O tom, že když chcete žít jinak, třeba šťastněji a naplněněji, budete muset vykydat spoustu hnoje. Budete se muset podívat na pravdu, kterou v sobě máte, bez omlouvání a výmluv. A někdy to není pěkný pohled. Přiznat si to.  Někdy vám bude mizerně. Někdy budete plakat. Někdy budete muset ukončit věci, ve kterých dlouhodobě žijete. Budete muset opustit lidi, aby noví mohli přijít. Budete se muset naučit, že zodpovědnost za svůj život máte jen vy. Máte odvahu tímhle projít? Jsem si jistá že ano, protože odměna stojí za to.

Než jsem začala chápat tyhle jednoduché zákonitosti, trvalo mi to dva roky. Dva roky, pláče, terapií, kydání hnoje a totálního zmatení. Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat. Kdo jsem a k čemu tu vlastně jsem. Mnoho lidí z mého života odešlo. Mnoho věcí jsem si musela přiznat. Mnoho lidí z mého okolí mě mělo za blázna. Proč si propána tyhle věci dělám? Proč procházím takovou čistkou, když mi to vůbec nedělá dobře?

IMG_20150911_201039

Proč?

Protože jsem se rozhodla, že chci žít jinak. Protože projít tímhle vším byla jediná cesta k tomu, žít, to co chci. Nikdo to nechápal. Ale já v hloubi duše věděla, že je to správně. Že jdu konečně správným směrem. Po každém hnusu, co mi lezl ven, pak přišla sladká odměna. Lepší pocit, větší radost, větší láska. Jasně, bylo to jen na chvilku. Taková malá ochutnávka. A pak zase přišly zkoušky, jestli jsem opravdu rozhodnutá.  Je to nikdy nekončící cesta sebepoznání a sebereflexe, každý den, každou hodinu, každou minutu.

Spousta lidí, chce žít šťastně. Ale když jsou na chvilku šťastní, vlastně neví, co si s tím počít. A to je naprosto normální. Je to nový zvyk. Tak jako jste si zvykli na utrpení, musíte si zvyknout na štěstí. Což je někdy mnohem složitější, protože v tom utrpení žijete déle. Zdá se vám to neuvěřitelné? Ale je to tak. Já sama si musela zvyknout, že když jsem šťastná, můžu být i víc. Že neplatí věta „ V nejlepším se má přestat“  nebo že „Raději se neradovat moc, ono to za chvilku přejde.“  Zjistila jsem, že netrpím tím, co se mi děje, ale tím, jak k tomu přistupuji.

Radosti, štěstí, lásky můžete mít v životě kolik chcete. Nikdy to nekončí. Jen je potřeba se tomu otevřít. Dovolit si být šťastní. Mít se rádi, přijímat se a radovat se. Být vděční.

Jak by vypadal váš ideální svět? Kdybyste už nemuseli žít v žádném kompromisu? Kdyby nebylo žádné omezení? Peníze, nefungující vztahy, práce, která vás štve? Představujete si to každý večer než půjdete spát.

Může se stát, že to nepůjde hned. Já s tím měla na začátku obrovský problém. Tak jsem si zvykla na krabici, ve které jsem žila, že žít bez omezení mi přišlo nepředstavitelné. Vlastně jsem ani nevěděla co s tím. Ale čím víc jsem se tomu otevírala, čím víc jsem si dovolila mít takovéhle myšlenky, tím víc se to kolem mně začalo tvořit. A to jsem teprve na začátku.

Až jsem pochopila, že nemůžu nikoho zachránit, že nemůžu nikoho donutit, aby mě miloval, že nemůžu rozhodovat za druhé. Že jediné, co můžu udělat je mít ráda sama sebe, rozhodovat jen za sebe a nedělat kompromisy. A hlavně to, že můžu. Že výběr je jen na mně.

DSC_0172

Ještě si někdy  připadáte slabí a bezcenní? Jak je to možné? Jedna studie uvádí, že každý člověk za svůj život ovlivní 10 000 lidí. Jak? To je jen na vás. Máte v rukou a v sobě obrovskou sílu, nenechte se nikým přesvědčit o opaku. Nevěřte nikomu, kdo chce vaše dobro. Jak říká Pepa Rezek, instruktor Firewalkingu, úžasný muž: „ Každý chce vaše dobro, tak si ho pro pána nenechte vzít.“

Milujte, explodujte, probuďte v sobě vášeň, žijte, bavte se.  Jestli chcete žít úžasný život, musíte se ho naplno účastnit. Nikdo jiný to za vás neudělá. O nic jiného tady na tom světě stejně nejde. Nedovolte nikomu jinému, ani vaší hlavě, aby vás zastavila v tom, co opravdu chcete. Vždyť to znáte. Nakonec stejně budete litovat toho, co jste neudělali, než toho, co jste udělali. Nemilovat, neradovat se, neprožívat je ten největší hřích. Ne vůči bohu ani nikomu jinému, jen vůči vám samým.

Rady a návody berte jako inspiraci. Ne jako příležitost ke kopírování. Buďte rebel. Tvořte si vlastní pravidla. Milujte život ve všech jeho barvách.

Tahle úžasně dobrodružná cesta končí až smrtí (samozřejmě ne, pokud jste buddhista:). A jediné, co můžete udělat je, že si budete užívat každý krok. Ne nadarmo se říká, že cesta je cíl. Ať je ta vaše rebelská, nespoutaná a plná vášně. A když přijde nějaký výmol? Poučte se a běžte dál. Nic jiného vám stejně nezbývá.

S láskou a úctou Lenka Liška

????????????????????????????????????

Jsem průvodkyní životem na cestě k lásce, radosti a jendnoduchosti. K tomu používám channeling, vědomý tanec a zelené potraviny Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře